“My dwie” z nagrodą CAMERIMAGE

Dodane przez wera -
My dwie

“My dwie” z nagrodą EnergaCAMERIMAGE

W weekend poznaliśmy laureatów festiwalu filmowego EnergaCAMERIMAGE 2020. W kategorii Debiut Operatorski zwyciężył film “My dwie”. Od wczoraj jest również wiadomo, że to właśnie ten film będzie reprezentował Francję na Oscarach 2021.

“My dwie” to śmiały i oryginalny dramat skupiający się na kobietach, zobrazowany tak dojrzałym reżyserskim okiem, że aż trudno uwierzyć, że to pełnometrażowy debiut.

Filippo Meneghetti odważył się pokazać widzom miłość między dwiema starszymi kobietami. Uczucie, które kojarzy nam się z młodością, witalnością energią, w obrazie Meneghettiego odważnie łamie stereotypy, zachwycając krytyków na całym świecie. 

Reżyser zaprasza nas do świata miłości utrzymywanej w sekrecie, miłości dwóch kobiet, które lata młodości mają już dawno za sobą. To film uciekający przed zamknięciem w sztywnych granicach jednego gatunku. Jest świeżym, nowatorskim spojrzeniem na dramat romantyczny, o którym - po obejrzeniu - nie da się zapomnieć.  

Meneghetti stara się uchwycić i przekazać nam coś, co nasza kultura nieustannie ignoruje - niezwykłe, miłosne uczucie dwóch starszych osób. Dochodzi do tego potężny i pełen pasji występ Barbary Sukowej doskonale zestawiony z delikatną swobodą weteranki francuskiej komedii  - Martine Chevallier, których aktorstwo jest wisienką na torcie tej niesamowitej historii.

“My dwie” to historia pięknej miłości między kobietami, która przetrwała lata, a teraz musi się zmierzyć z przeciwnościami. 

Nina (Barbara Sukowa) i Madeleine (Martine Chevallier) są na emeryturze. Przez ostatnie kilka dekad ukrywały swoją miłość i nawet ich najbliżsi są przekonani, że są dla siebie tylko sąsiadkami. Nina uważa jednak, że w dzisiejszych czasach nikt nie będzie zwracał na nie uwagi. Namawia Madeleine, żeby wyjechały do Rzymu i zamieszkały w końcu razem. Madeleine jest skłonna powiedzieć o ich związku i planach swojej córce (Lea Drucker), jednak wypadki potoczą się w zupełnie nieprzewidziany sposób.

Reżyser w szczery i nowatorski sposób prezentuje spojrzenie na miłość, która zawsze była obok nas, gdzieś po sąsiedzku, ale mijaliśmy ją pospiesznie, nie zwracając uwagi. Filippo Meneghetti mówi do nas głośne: “Stój!” i wprawia nas w oczarowanie.

 

Film dostępny online na Mojeekino.pl - oglądaj i wspieraj swoje ulubione kina studyjne! 

https://mojeekino.pl/vods/vod.566